Profil zaufany


Punkt Potwierdzający:
Urząd Gminy Pawłowice
ul. Zjednoczenia 60 (parter)
tel. 32 4756 322, 32 4756 352
Punkt czynny jest w godzinach pracy Urzędu, tj.:
poniedziałek od 7:30do 15:30,
wtorek od 7:30 do 15:30,
środa-piątek od 7:30 do 15:30


Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatna alternatywa dla podpisu elektronicznego. Dzięki profilowi można załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną. Działa on podobnie jak odręczny podpis - identyfikuje osobę, która ten profil wykorzystuje.

Profil zaufany spełnia funkcje podobne do oferowanych obecnie, komercyjnych podpisów elektronicznych. Posługując się nazwą użytkownika ( login), hasłem oraz adresem pocz- ty elektronicznej od czerwca 2011 r. można załatwiać wiele spraw administracyjnych za pośrednictwem internetu (np. wnoszenie pism, wniosków i zapytań do urzędów). Profil zaufany to usługa dostępna bezpłatnie dla wszystkich obywateli, którzy założą konto na www.epuap.gov.pl.

Korzyści z profilu zaufanego.
Głównym celem udostępnienia profilu zaufanego jest zapewnienie możliwości potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji.

Korzyści ze stosowania profilu zaufanego: oszczędność - uzyskanie i korzystanie z profilu zaufanego nie wiąże się z ponoszeniem kosztów, poprawa bezpieczeństwa w porównaniu do podpisu składanego w sposób odręczny, niezależność od dodatkowych urządzeń - nie wymaga stosowania czytników kart, ani instalacji oprogramowania, możliwość załatwienia większości spraw administracyjnych przez internet.

Jak posługiwać się profilem zaufanym?
Profil zaufany w komunikacji elektronicznej ma takie samo zastosowanie, jak odręczny podpis w dokumentach składanych w sposób tradycyjny. Obydwie metody potwierdzają tożsamość osoby składającej dokument.

Korzystanie z profilu zaufanego to proces podobny do tego, który stosowany jest w bankowości elektronicznej przy potwierdzaniu realizacji przelewów za pomocą kodów jedno- razowych.

Po uzyskaniu profilu zaufanego, należy zalogować się na stronie www.epuap.gov.pl, wybrać usługę, którą chce się zrealizować za pośrednictwem internetu i wypełnić wniosek. Podpisanie dokumentu profilem zaufanym realizowane jest poprzez wprowadzenie kodu weryfikacyjnego, który obywatel otrzymuje w momencie składania podpisu, na wskazany przez siebie adres poczty elektronicznej. Potwierdzenie danych za pomocą kodu umożliwia wysłanie wniosku drogą elektroniczną do wybranego urzędu.

Profil zaufany jest ważny przez 3 lata, jednak jego przedłużenie nie wymaga dodatkowej wizyty w urzędzie. Obywatel może przedłużyć ważność swojego profilu bezpośrednio poprzez stronę www.epuap.gov.pl.

Jak uzyskać profil zaufany
Aby uzyskać profil zaufany należy założyć konto na stronie www.epuap.gov.pl, a następnie wypełnić i wysłać wniosek o nadanie profilu zaufanego.
Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy w jednym z urzędów ( np. Urząd Gminy Pawłowice, ul. zjednoczenia 60). Oznacza to, iż po jednorazowej wizycie w dowolnym urzędzie pełniącym rolę punktu potwierdzającego - niezależnie od miejsca zameldowania - obywatel będzie mógł załatwiać sprawy administracyjne przez internet. Potwierdzenie tożsamości w urzędzie zajmuje zwykle nie więcej, niż kilka lub kilkanaście minut.

Punkty potwierdzające profil zaufany znajdują się w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także tych urzędach, które uzyskają zgodę Ministra Administracji i Cyfryzacji. Pełna lista punktów potwierdzających dostępna jest na stronie ePUAP - Lista punktów potwierdzających.

Dla osób posiadających podpis elektroniczny uzyskanie profilu zaufanego jest jeszcze prostsze, bowiem nie jest wymagana wizyta w urzędzie. Użytkownik loguje się na stronie www.epuap.gov.pl, wypełnia wniosek o założenie profilu, a następnie potwierdza swoje dane wykorzystując bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym certyfikatem kwalifikowanym.

Należy podkreślić, że w odróżnieniu od profilu zaufanego, bezpieczny podpis elektroniczny należy przedłużać raz na dwa lata i wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów.
Informacja wytworzona przez:
Marta Pająk
email: m.pajak@pawlowice.pl tel.:32 4756 352
, w dniu:  31‑03‑2015 14:45:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Marta Pająk
email: m.pajak@pawlowice.pl tel.:32 4756 352
, w dniu:  $dateTool.format("dd-MM-yyyy HH:mm:ss", $date).replace(" ", " ").replace("-","‑").replace(" 00:00:00", "")
Data ostatniej aktualizacji:
31‑03‑2015 15:29:39
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany article-history-date-create Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
article-history-load-more
article-show-archive